Vydražte podpísané moto predmety a pomôžte Monike >>

Ako vybrať rukavice na motorku - sprievodca pre začiatočníkov

770

Priatelia, kamaráti
obstarávate si vybavenie na motorku a ešte vám chýbajú rukavice? V článku sa dozviete, na čo je podľa našej skúsenosti dobré sa zamerať, na čo si dať pozor a ako si vybrať.Prečo sú moto rukavice dôležité?


Rukavice na motorku sú dôležité pretože majú ochranné prvky a v momente keď spadnete, tak je naozaj rozdiel, či sa šmýkate po asfalte alebo šotoline v rukaviciach s chráničmi alebo po holých rukách.  
Ale ono to nemusí byť až tak hrôzostrašné. Stačí, keď jazdite na motorke a trafí vás do ruky mucha alebo osa. A to ani nehovorím o kameňoch, ktoré vám v tej rýchlosti môžu preraziť kĺby. Samozrejme je to príjemnejšie aj kvôli vetru, dažďu alebo zime. Takže rukavice považujem za rovnako dôležitú súčasť výbavy, ako sú topánky na motorku alebo prilba.


Koža alebo textil?


Každý z vás niekedy kupoval nejaké rukavice. Rozdiel je v tom, že tie motorkárske rukavice bývajú nahusto vybavené chráničmi kĺbov, prstov a dlaní. Moto rukavice môžu byť kožené alebo textilné. Rozdiel je opäť v tom, že koža je príjemnejšia, mäkkšia a pekne sa prispôsobí ruke. Avšak textilné moto rukavice sú priedušnejšie. Pokiaľ zmoknete a nemáte membránu, tak textilné rukavice vám uschnú rýchlo, kožené naozaj pomaly. Inak je to skôr o vašich preferenciách a pocite. Zo skúsenosti, ktorú v Genezi máme, dnes predávame tak 90 % rukavíc textilných a 10 % kožených.

Môžete si zaobstarať nepremokavé rukavice s membránou Gore-Tex alebo napríklad Sympatex, ale vodovzdornosť sa dá samozrejme riešiť aj návlekmi, ktoré pomôžu aj proti vetru.


Stačí jeden pár?


Odporúčame zvoliť letné motorukavice, keď budete vedieť, že jazdíte naozaj len keď je teplo a skôr okolo komína. Alebo si môže vybrať celoročný model na rozsah teplôt 10 – 35 stupňov. Prípadne si môžete zaobstarať niečo naozaj teplejšie, keď viete, že idete napríklad do Álp alebo do Škandinávie. Väčšinou to riešia motorkári tak, že majú dva alebo tri páry rôznych motocyklových rukavíc, ktoré majú rôzne úrovne výbavy a používajú ich podľa potreby.


Hlavne ich vyskúšajte


Čo sa týka pocitu, ktorý z tých rukavíc máte mať, dajte si veľký pozor na to, aby vás netlačili prsty v špičkách. To je celkom citlivá vec. Keď si predstavíte, že idete hodinu a začne vás tlačiť rukavica, je to na nevydržanie. Vezmite si rukavice, ktoré budú málinko väčšie, nech máte priestor v prstoch, a to kvôli tlaku aj teplu, pretože sa tam vytvorí vzduchová bublina, ktorá vás ľahko izoluje od tej vonkajšej zimy.

Dobré rukavice majú ešte dve užitočné vlastnosti, ktoré som nespomenul. Tou prvou je stierač do dažďa na plexi. Býva na ukazováku ľavej ruky a funguje de facto ako stierač v aute. Tou druhou sú také svetlé plôšky na konci prstov, ktoré slúžia na ovládanie dotykových displejov bez toho, aby ste tie rukavice museli zložiť. Samozrejme je opäť dôležité vyskúšať si rukavice na obe ruky, pretože ich nemáme úplne rovnaké, a ak to pôjde, vyskúšajte ich na riadidlách, nech viete, ako vám budú sedieť na motorke.


No, a potom už len začnite spokojne jazdiť. Tak šťastnú cestu, užívajte si to v nových rukaviciach a jazdite s rozumom.


Ak vám ešte niečo nie je jasné, tak nám môžete zavolať, napísať alebo prísť do motopredajne Geneze v Prahe alebo v Zlíne, radi pomôžeme.

© 2023 Geneze, spol. s r.o. | Tento eshop s radosťou vytvoril: B A R R O T a rozhýbal www.cubesolutions.cz
Naše projekty: www.schuberth.cz | www.josef-seibel.cz | www.westernova-obuv.cz