Príďte si 1.10. pozrieť novú kolekciu Rukka a na obed >>

Recenzia moto helmy SCHUBERTH C5 - stojí nová vyklápačka naozaj za to?

10. 05. 2022 12260

Priatelia, kamaráti,

tak sme sa dočkali a vyklápacia moto helma SCHUBERTH C5 už u nás nejaký čas je. Mali sme čas si ju ohmatať, otestovať, vyskúšať, rozobrať, zložiť zase späť a teraz nastala tá pravá chvíľa vám ju predstaviť a zhodnotiť :)

Tak dlhé video sme ešte asi nenatočili, ale je naozaj o čom hovoriť, nemeckí inžinieri ju vyvíjali dlho a dali si záležať. Celkovo to trvalo 20 000 pracovných hodín a 2 000 prototypov testovaných v laboratóriu na počasie a vo veternom tuneli plus ďalšie stovky hodín testovania priamo na ceste.

Výsledok si môžete pozrieť vo videu alebo si ju príďte skúsiť na vlastnú hlavu v našej moto predajni v Prahe alebo v Zlíne :)

Škrupina helmy

Jedným z hlavných rozdielov novej helmy C5 oproti doterajším modelom vyklápačiek je dvojitá homologizácia podľa najnovších certifikačných štandardov EÚ, takže pre verziu jazdy v zatvorenom variante aj s otvorenou bradou. Je tam kvôli tomu novšie špeciálny zámok, ktorý nedovolí bradovej časti sa samovoľne zaklapnúť ani pri náročnej jazde v teréne alebo na diaľniciach :)

Ďalšia novinka je prímes carbonu v škrupine, takže je ešte ľahšia a odolnejšia, k tomu je bradová časť  vyrobená okrem plastu aj zo sklolaminátu. Výsledkom je to, že vo veľkosti S prilba váži krásnych 1620 gramov, čo zahŕňa aj prípravu na komunikáciu ako sú káble a antény.

Prilba C5 je naozaj tichá, výsledok testovania na naháči je 85 Dba v 100 km/h. Musí sa to robiť na naháči, pretože každé plexi na motorke je iné, dá sa s ním napr. aj hýbať, a to potom zásadne mení aerodynamické aj aeroakustické vlastnosti helmy. Pocitovo je tiež veľmi tichá, na motorkárov s C5 sa musí hovoriť naozaj veľmi nahlas :)

Vetranie

Čo sa týka ventilácie, tak C5 prichádza so skvelou novinkou. Má celkovo tri vetracie otvory, z toho dva sú na brade a jeden na čele, čo znamená naozaj veľký prísun vzduchu a jeho rýchlu výmenu vo vnútri helmy. Všetky otvory si môžete buď otvoriť alebo zavrieť podľa potreby.

Na brade sa nachádza filter pevných častíc, ktorý zabraňuje tomu, aby sa dovnútra dostal napr. hmyz. Dá sa ľahko vybrať a opláchnuť.

Hlavné plexi, slnečná clona a Pinlock

Hlavné plexi je opäť  ako obvykle pri moto helmách SCHUBERTH optická trieda 1, čo znamená perfektný výhľad bez akéhokoľvek skreslenia. Je veľmi široké, takže budete mať dobrý prehľad aj o tom, čo sa deje periférne. Máte možnosť si plexi nastaviť do mestskej pozície, kedy je otvorené iba na úzku štrbinu a stále vetrá. Ďalšia zaujímavá vychytávka je to, že má plexi pamäť poslednej pozície, takže zostáva stále rovnako nastavené, aj keď otvoríte bradovú časť alebo ju zase zaklapnete.

Aby sa plexi nezahmlievalo, tak je helma vybavená najnovšou Pinlock 120, ktorá  je už namontovaná, takže s ňou nemáte žiadne starosti navyše. Taktiež sa dá jej pozícia pomocou kolíčkov upraviť, keby sa náhodou uvoľnila a dochádzalo k zahmlievaniu.

Slnečnú clonu je ešte jednoduchšie používať vďaka novému ovládaniu s väčším jazdcom, ide to bez problémov aj jednou rukou v rukavici.

Vnútorné vybavenie prilby

Vnútorné podušky a materiály SCHUBERTH sa vyvíjali v spolupráci so špeciálnym výskumným ústavom v Nemecku, aby boli čo najpríjemnejšie a najfunkčnejšie. Výsledkom sú antibakteriálne, bezšvíkové, rýchloschnúce výstelky, ktoré ľahko vyberiete a môžete ich aj vyprať v teplej vode s jemným mydlom. A navyše si môžete dokúpiť podušky, ktoré sú špeciálne buď na užší alebo guľatejší tvar hlavy, avšak zatiaľ iba vo veľkostiach M-XL.

Prioritou firmy SCHUBERTH je samozrejme bezpečnosť, a preto je helma C5 vybavená systémom A.R.O.S., čo znamená, že sa vám prilba ani v prípade nehody nezošmykne z hlavy, pretože ju držia záchytné pásiky.

Zapínanie je račňové v kombinácii plastu a kovu. Oproti predchádzajúcim helmám je posunuté viac dopredu, aby netlačilo do ohryzka. Súčasťou ochrany je aj pasívna bezpečnosť, helma má samozrejme množstvo reflexných plôch, vďaka ktorým ste na ceste lepšie vidieť.

Komunikácia SC2

Ak chcete počas jazdy počúvať hudbu, pokyny GPS alebo telefonovať, tak sa vám bude hodiť nová komunikácia SC2 od kórejskej firmy Sena, ktorá vychádza z ich najnovších technológií.  V krabičke je hlavná jednotka, ovládanie a mikrofón, slúchadlá, antény a káble už sú predpripravené v helme. Takže inštalácia je veľmi jednoduchá, stačí zacvaknúť do zdierok a môžete vyraziť.

Dôležité je, že hovorí po slovensky, mobilná aplikácia je tiež v slovenčine. Interkom má tiež novú funkciu mesh, takže sa bez problémov spojíte s ďalšími zariadeniami s rovnakou funkciou bez zložitého spárovania. Komunikácia SC1 sa dá pripojiť k telefónu a GPS, takže môžete používať digitálnych asistentov, zdieľať hudbu so spolujazdcom a potláča aj okolitý hluk.

Predĺžená 5-ročná záruka a výmena prilby po nehode

SCHUBERTH poskytuje na C5, rovnako ako na ostatné prilby, predĺženú 5-ročnú záruku, na tom je vidieť, že svojim výrobkom naozaj verí. Ďalšia skvelá vec je možnosť kúpy novej helmy po nehode za 1/3 ceny.Podmienkou je zakúpenie prilby u oficiálneho predajcu ako sme my, registrácia na stránkach SCHUBERTH a policajný protokol o nehode. Potom prídete do predajne s poškodenou helmou, dokladom o registrácii a občiankou, my ju necháme posúdiť v Nemecku, tam ju schvália a vy si môžete vybrať novú porovnateľnú za 1/3 obstarávacej ceny.

© 2023 Geneze, spol. s r.o. | Tento eshop s radosťou vytvoril: B A R R O T a rozhýbal www.cubesolutions.cz
Naše projekty: www.schuberth.cz | www.josef-seibel.cz | www.westernova-obuv.cz